جغرافياي مجمع الجزاير مالزي

کشور مالزی با مساحتي حدود 329،847 كيلومتر مربع در جنوب شرقی آسيا واقع شده و از لحاظ جغرافيائی از دو قسمت کاملاً جدا تشکيل شده و  ميان ۱ تا ۷درجه عرض شمالی و ۱۰۰ تا ۱۱۹درجه طول شرقی قرار دارد.

مالزی غربی یا شبه جزیره مالزی از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جاده شوسه شهر جوهور در جنوب به سنگاپور متصل می‌گردد. این کشور شامل سلطان نشینهای جوهور، کداه، پاهنگ، نگری سمبیلان، کلانتان، پراک، سلانگور، پرلیس و ترنگانا بوده و دو ایالت آن تحت ریاست فرمانداران ملاکا و پنانگ و دو منطقه فدرال پوتراجایا و کوآلالامپور قرار دارد. بورنئوی مالزی یا مالزی شرقی که بخش شمالی جزیره بورنئو را اشغال نموده و ضمن داشتن مرز با اندونزي، تحت حکومت سلطان نشین برونئی قرار دارد. مالزی شرقی شامل ایالات ساباح و ساراواک و حوزه فدرال لابوآن می‌باشد.

 

نقشه كشور مالزي شامل  دو قسمت شرقي و غربي

 

 

دو بخش متمایز مالزی از طریق دریای چین جنوبی از یکدیگر جدا شده اند، که هر دو بخش غربی شبه جزیره مالزی و شرق مالزی، دارای منظره بسیار مشابهی از دشتهای مرتفع ساحلی هستند که اغلب از تپه‌ها و کوهستانهای جنگلی انبوه پوشیده شده که مرتفع ترین آن، کوه کینابالو به ارتفاع ۴٬۰۹۵٫۲متر بر روی جزیره بورنئو (جزيره شرقي) قرار دارد. آب و هوای مالزي استوایی بوده که مشخصه آن بادهای موسمی سالانه است که (در ماههای آوریل و اکتبر) در جنوب غرب و (از اکتبر تا فوریه) در شمال غرب می وزد.

تانجونگ پی آی، که در ایالت جنوبی جوهور قرار دارد، جنوبی ترین نقطه قاره آسیا می‌باشد.

تنگه مالاکا که بین سوماترا و شبه جزیره مالزی قرار دارد، به شکل بحث برانگیزی مهمترین مسیر کشتیرانی جهان محسوب می‌شود.

 

تقسيمات كشوري مالزي
شامل 13 ايالت شامل 3 متطقه فدرال
 1. Negeri Sembilan
 2. Territories of Kuala Lumpur
 3. Perlis
 4. Territories of Putrajaya
 5. Kedah
 6. Territories of Labuan
 7. Pulau Pinang
 1. Perak
 2. Selangor
 3. Melaka
 4. Pahang
 5. Johor
 6. Kelantan
 7. Terengganu
 8. Sabah
 9. Sarawak

 

بررسي ايالات مالزي

Peninsular شامل بخشهاي زير مي باشد:

 

KL  ‌كوالالامپور
پايتخت مالزي است كه معمولاً ما را به ياد برج هاي بلند پتروناس مي اندازد. علاوه بر اين در مالزي مي توانيد از ديدن برج مخابراتي كوالالامپور، يكي از چهار برج بلند مخابراتي جهان، خط راه آهن مالزي موسوم به KL Sentral Station، بزرگترين و باشكوه ترين تفريگاه هاي كشور، هتلهاي بين المللي، گشتي در فروشگاه هاي افسانه اي و بزرگ، غذاهاي خوشمزه و …. لذت ببريد. از ديگر جاذبه هاي اين منطقه مي توان به ساختمان هايي بسيار زيبا از دوره استعمار انگليس نيز اشاره كرد مانند بناي سلطان عبدالصمد، موزه ي هنرهاي اسلامي، باغ پروانه ها، آهوها، گل اركيده و … اشاره كرد. به طور كلي در كوالالامپور براي هر سليقه اي ديدني يافت مي شود.بزرگترين مراكز خريد سوريا كي ال سي سي، پاويليين، ميدولي، وان اوتاما، تايم اسكوئر و  بازار سونگاي ونگ كه در برگيرنده صدها فروشگاه معتبر، انواع رستورانهاي بين المللي و سينما و بسياري ديگر از موارد تفريحي مي باشند. همچنين خيابان بوكبت بينگ تنگ و بنگسر ويليج مراكز خريدي هستند كه زمان خوبي را براي سرگرمي بيشتر در اختيار بازديدكنندگان قرار مي دهند.

بازديدكنندگان براي دسترسي به بخش هاي مختلف كوالالامپور مي توانند از LRT و يا قطار شهري استفاده كنند و سفر درون شهري دلپذيري را تجربه كنند.

Selangor  ايالت سلانگور
در ايالت Selangor جاذبه هاي توريست زيادي وجود دارد كه از جمله آن مي توان به دهكده Shah Alam Royal، مسجدي با گنبدي فيروزه اي به نام Shah Alamمجتمع تفريحي و پارك آبي Sunway ، مجتمع تفريحي Mines با پاركي بسيار زيبا ، غار Batu كه از دامنه كوه براي رسيدن به غار بايد 272 پله را بالا برويم ، موزه موسسه تحقيقاتي جنگلداري FRIM، تپه Melawati در نزديكي ساحل شهر Kuala Selangorاشاره كرد. در اين ايالت بازديدكنندگان مي توانند از بزرگترين كلوني كرم هاي شب تاب در پارك طبيعي Kuala Selangor ديدن نمايند. در جزيره Carey قبيله اي بومي زندگي مي كنندبه نام Mah Meri كه ساخت مجسمه هاي چوبي آنها شهرت جهاني دارد.
Negeri Sembilan  ايالت نگري سمبلين
فرهنگ Minangkabau كه قرن ها پيش توسط سوماترايي ها به مالزي وارد شده است هنوز در اين ايالت يافت مي شود. هنوز هم مردم اين ايالت براي كلاه هاي سنتي خود و تزئين سقف خانه ها از شاخ گاو وحشي استفاده مي كنند. در مركز ايالت Seremban بازديدكنندگان مي توانند از موزه سلطنتي Sri Menanti ، ساختمان چوبي كه بدون ميخ و يا پيچ ساخته شده است و درياچه Gardens ، پارك Ulu Bendol Recreational در تپه ot’Angsi ديدن نمايند در اين مكان ها فعاليتهاي بسيار جالبي با هزينه هاي توريستي بسيار كم ايجاد شده است.يكي از بهترين و زيباترين مكانهاي تفريحي اين ايالت Port Dickson است كه به خاطر ساحل زيبا و ديدني شهرت دارد. فانوس دريايي Tanjung Tuan به خاطر مرغان دريايي و پرندگان مهاجري كه به آنجا كوچ مي كنند بسيار شهرت دارد. در يك روز صاف بازديدكنندگان مي توانيد از تنگه ملاكا به راحتي سوماترا را ببينيد.
Pahang  ايالت پاهانگ
دو سوم اين ايالت پوشيده از جنگلهاي انبوه است . Pahang به طور كلي لنگرگاهي زيبا براي تجارت و سپري كردن تعطيلاتي دل انگيز است. بخشي از پارك ملي Taman Negara و پارك Kenong Rimba و Endau Rompin در اين ايالت قرار دارد. بزرگترين درياچه آب شيرين جزيره مالزي Tasik Bera در اين جزيره قرار دارد و اين باعث مي شود كه زمينه هاي وسيعي از اطرف شهر Khmer كه كمي فرورفته هم هستند از ماه جولاي تا ژانويه زير آب برود.ايالت Pahang چهار تپه بسيار زيبا به نام هاي بلنديهاي Cameron ، تپه Fraser’s ، پناهگاه Bukit Tinggi و بلنديهاي Genting است كه در آن محل هاي براي استراحت بازديدكنندگان ايجاد شده است و تسهيلاتي براي بازديدكنندگان در اين محل هاي قرار داده اند.

يكي از زيباترين سواحل اين ايالت كه بازديد كنندگان زيادي را به خود جذب مي كند سواحل Cherating است كه در آن چندين هتل بين المللي بسيار عالي وجود دارد .

مركز اين ايالت Kuantan است كه كساني كه در اين منطقه ساكن شوند مي توانند از ديدن سواحل Teluk Chempadak لذت برده و از تفريحگاه هاي حومه اين شهر نيز ديدن كنند.

Terengganu  ايالت ترنگانو
در طول ساحل بخش شرقي مالزي كه حركت مي كنيم با ايالت Terengganu مواجه مي شويم كه در اين منطقه دهكده هاي كوچكي وجود دارد كه محلي مناسب براي ماهيگيري است. سواحل Redang و Perhentian شايد زيباترين و معروفترين سواحل منطقه هستند ودر اطراف آنها پارك هاي آبي زيبايي ساخته شده است آبهاي اطراف اين منطقه براي شنا بسيار مناسب است و در اين منطقه تسهيلاتي براي بازديدكنندگان و مكانهايي براي ورزشهاي آبي ايجاد شده و محيطي فراهم شده تا بازديدكنندگان نهايت استفاده را از آن ببرند.مركز اين ايالت Kuala Terengganu كه اطراف مكان هايي بسيار زيبا براي بازديدكنندگان وجود دارد كه از اين مناطق مي توان به موزه ايالتي با 10 تالار زيبا ، چهار منطقه باستاني ، باغ هاي گياهان دارويي و باغ هايي زيبا اشاره كرد كه هر بازديدكننده اي از تماشاي اين مناطق لذت مي برد. از ديگر مناطق ديدني مي توان به مسجد Tengku Tengah Zaharah اشاره كرد كه در نزديكي رودخانه Terengganu قرار دارد و به آن مسجد شناور نيز مي گويند. كساني كه از ماهيگيري لذت مي برند حتماً از درياچه Kenyir بازديد كنند كه محيطي بسيار مناسب براي تفريح و ماهيگيري است.
Kelantan ايالت كلانتان
در مركزاين ايالت Kota Bharu بازار بسيار زيبايي است كه اكثر بازرگانان آن خانم ها هستند. در اين ايالت موزه هاي زيادي مي بينيد.در اطراف رودخانه Kelantan سواحل زيبايي وجود دارد جايي كه مي توانيد در آن نحوه زندگي روستاييان مالايي را ببينيد. بازديدكنندگان مي توانند براي تسريع در سفر هاي خود از ميان رودخانه Nenggiri عبور كنند رودخانه اي زيبا با آبي زلال كه براي ماهيگيري بسيار مناسب است.
Kedah ايالت كداه
اين ايالت در بين مرم بومي به Rice Bowl معروف هستند و علت آن طبخ منحصر به فرد برنج در اين ناحيه است. اين ايالت به طوركلي مأمن اهالي دهكده Bujang Valley و شهروندان هندو و بودائيسم است. مكانهايي مانند مسجد Zahir، موزه سلطنتي Royal، خانه زمان كودكي نخست وزير مالزي در مركز اين ايالت Alor Setar قرار دارد كه برخي از توريست ها از اين مناطق بازديد مي كنند. درياچه Pedu مكاني مناسب براي ورزشهاي آبي است كه از مكان هاي ديدني اين ايالت به شمار مي رود.جزيره افسانه اي Langkawi كه به داشتن سواحلي زيبا و دريايي آرام و تميز معروف است منطقه اي بسيار عالي براي بازديدكنندگان به شمار مي رود. در اين منطقه بازديدكنندگان مي توانند از مراكزي مانند Dataran Lang، Galeria Perdana كه محلي مناسب براي خريد هداياي زيباست ،پارك Pulau Payar Marine، دهكدهLangkawi Book، Masher Mausoleum، Padang Matsirat يا Field of Burnt Rice  و نيز بازارهاي خريد، ديدن كنند.
Penang ايالت پينانگ
جزيره اي زيبا و به ياد ماندني با فرهنگي غني از شرق و غرب و محل مناسب براي افرادي كه محل زندگي خود را در اين منطقه قرار داده اند. مكانهايي جالب و ديدني از بناهاي تاريخي مانند Cheong Fatt T/e Mansion، Khoo Kongsi و ميدان Burmah ، باغ ميوه هاي گرمسيري، معبد بوداي Kek Lok Si كه بزرگترين معبد در جنوب شرق آسيا است، معبد هندو Sri Mariamman، تپه هايي كه به وسيله زنجير به يكديگر متصل هستند، باغ هاي داروهاي گياهي، برج و باروي Cornwallis كه فانوس دريايي روي آن قرار دارد در اين منطقه قرار دارد. پينانگ به طور كلي غذاهاي لذيذي دارد كه از ميان اين غذاها hawker fare از همه مشهور تر است.
Perak   ايالت پراك
ايالتي بسيار بزرگ كه داراي مكان هاي بسيار زيبايي مي باشد مانند دهكده زيبا و سلطنتي Kuala Kangsar جايي كه موزه سلطنتي چوبي در آن قرار داد. اين موزه تماماً از چوب است اما در ساخت آن هيچ ميخي استفاده نشده است. از ديگر مكان ها مي توان به دهكده تاريخي Taiping و در ياچه زيباي Gardens اشاره كرد . مركز اين ايالت Ipoh با سابقه تاريخي و غارهاي زيبا و افسانه اي و برج ساعت Teluk Intan’s leaning clock tower و جزيره Pangkor بازديد كنندگان زيادي را به سمت خود جذب مي كند.
Perlis   ايالت پرليس
بخش تاريخي ايالت Kedah Sultanate را Perlis مي گويند كه به خاطر آسمان زيبايش معروف است و كشتزارهاي برنج آن تا مايلها امتداد دارد. از جاذبه ها تورريستي اين منطقه مي توان به مسجدي با گنبد طلايي در Kangar كه مركز اين ايالت است و غار هاي آهكي با ارتفاع 370 متر با منابع وسيع آبهاي زير زميني و معادن قلع، اشاره كرد. بزرگترين محل پرورش مار و آموزش رفتار با مارها و تسهيلاتي براي تحقيق بر روي آنها در منطقه اي موسوم به Kuala Perlis قرار داد. توريست ها مي توانند منظر زيبايي از مزارع برنج، تپه هاي سر سبز، مزارع نيشكر و مجمع الجزاير Kuala Perlis را در اين ايالت ببينند.
 Malacca   ايالت ملاكا
اين ايالت را Parameswara يكي از پادشاهان مالايي تاسيس كرده است. در اين ايالت بازديدكنندگان مي توانيد هم بنا هاي ويرانه و خراب متعلق به آن دوران را ببينند و هم ساختمان هاي دست نخورده و زيبايي كه در وسط شهر قرار گرفته است. از بنا هاي ويرانه ولي جالب اين شهر ميتوان به Famosa A ، ميدان Portuguese اشاره كرد كه اين ويرانه ها از سال 1511 زماني كه پرتقاليها پادشاه مالزي را شكست دادند باقي مانده است. يكي از معروفترين بنا ها در اين منطقه ورزشگاهي است كه با ديوار قرمز محصور شده است آن را قديمي ترين بناي هلندي در شرق مي دانند و عقيده دارند در سال 1641 بنا شده است. با ورود چيني هاي ثروتمند كه در اواسط قرن 15 وارد اين منطقه شدند به طور كلي نحوه زندگي مردم تغيير كرد و نمونه اي از اين تغييرات را مي توان در موزه Baba و Nyonya Heritage ديد و همچنين آثاري از اين تغييرات در ساخت مسجد قديمي كه در آن از هنرهاي مردم سوماترا و جاوه نيز اثرهايي يافت مي شود، ديده مي شود.خريداران اشياء عتيقه، معمولاً شهر ملاكا را دوست دارند و از آن بازديد مي كنند. از ديگر جاذبه هاي توريستي اين منطقه مي توان به موزه تاريخي، مسجد Kampung Hulu (سال 1728)، معبد Cheng HoonTeng (سال 1646)، كليساي St Peter’s ( در سال 1710) و قايقراني در روي درياچه ملاكا را نام برد .

در ملاكا پارك كوچكي به نام Air Keroh وجود دارد كه محل پرورش پروانه هاست.

براي كساني كه دوست دارند وقت خود را در سواحل زيبا بگذرانند، ساحل شني بسيار رويايي به نام Pantai Kundor و جزاير Besar و Upeh ، شنا در آبهايي تميز و در محيطي زيباو رويايي در اين منطقه امكانپذير مي باشد.

Johor   ايالت جوهور بارو
مركز اين ايالت Johor Bahru است كه به عنوان دروازه ورودي به جزيره مالزي شناخته مي شود. از جاذبه هاي ديدني آن مي توان به مكاني رويايي به نام Istana Besar كه يكي از زيبا ترين مناطق مالزي حساب مي شودو همچنين موزه سلطنتي Royal Abu Bakar Living ، مسجد Sultan Abu Bakar با صد سال قدمت با چشم اندازي زيبا از تنگه Johor ، ميدان شهر، دهكده گلهاي اركيده و … اشاره كرد.اغلب بازديدكنندگان از اين ايالت به خاطر غذاهاي لذيذ، فروشگاه ها متنوع و روزبازار هاي زيباي آن به اين منطقه سفر مي كنند.

پارك معروف Endau Rompin و جنگلهاي استوايي زيبايي كه مملو از گياهان و جانوران زيبا و ديدني هستند در اين ايالت قرار گرفته است. سواحل زيبايي را در مناطقي مانند Desaru ، Teluk Ramunia و Tanjung Balau مي توان ديد و در اين ايالت دهكده ماهيگيري به نام Mersing وجود دارد كه براي كساني كه از ماهيگيري لذت مي برند محلي بسيار مناسب است.

در كنار آبشار Kota Tinggi بركه اي كوچك به وجود آمد كه محيطي زيبا براي شنا كردن است.

سواحل زيبايي كه تا كناره پارك هاي آبي كشيده شده و فضايي دل انگيز براي بازديد كنندگان ايجاد كرده است. برخي از بازديدكنندگان ترجيح مي دهند در كنار سواحل زيبا Sibu ، Rawa ، Besar ، Tengah و Tinggi و در خانه هاي كوچك چوبي بوميان منطقه اقامت كنند.

در حومه اين ايالت بازديدكنندگان مي توانند منظره هاي زيبا از رودخانه شهر Muar را ببينند و از غروب دل انگيز آفتاب در كنار هواي تميز دريا لذت ببرند.

Sabah   ايالت صباح
اين ايالت با قرار گيري در ميان دريا چين، درياي Sulu و درياي Celebes يكي از بهترين مناطق براي شنا كردن و لذت بردن از سواحلي زيبا را در اختيار بازديدكنندگان قرار مي دهد. از نمونه اين مكان ها مي توان به Mabul ، Sipadan و Layang Layang اشاره كرد.دوستداران كوهنورد مي توانند از كوه Kinabalu كه بلند ترين كوه در جنوب شرقي است با لا رفته ولحظات خوبي را در آنجا سپري كنند. Sabah به طور كلي داراي پنج پارك ملي به نام هاي پارك آبي Tunku Abdul Rahman و پارك هاي Dusun Kadaxan ، Murut و Bajau مي باشد .

مركز ايالت Kota Kinabalu است كه جاذبه هاي ديدني زيادي دارد و از ميان آن مي توان به موزه ايالتي بناي Sabah Foundation بازار مركزي waterfront ، ساحل زيبا و ديدني Sutera Harbour و Tanjung Aru اشاره كرد. از ديگر مكانهاي ديدني مي توان به Sepilok Orang Utan Sanctuary و دهكده Danum و منطقه مركزي توريستي Semporna و مخفيگاه پرندگان swiftlets’ و يكشنبه بازار Belud’s Kota و … اشاره كرد بازديدكنندگان در اين جا مكانهايي به ياد ماندني و لحظات فرح بخش را سپري مي كنند.

Sarawak   ايالت ساراواك
اين ايالت بهترين مكان براي گذراندن تعطيلاتي به ياد ماندني است. اين ايالت به طو كلي داراي 10 پارك تفريحي است كه از ميان آنها مي توان به پارك ملي Gunung Mulu اشاره كرد يكي از بزرگترين غارهاي ديدني جهان در اين منطقه قرار دارد و قدمت برخي از جانوران و گياهان پارك ملي Niah به بيش از 40.000 سال مي رسد و يكي از قديمي ترين مناطق در جنوب شرق آسياست كه در نزديكي غارهاي Great پيدا شده است.در نزديك رودخانه Skrang جنگلي وجود دارد كه بازديدكنندگان در آن مي توانند حيوانات زيادي را مشاهده كنند و حتي با يك اورانگوتان از نزديك ملاقاتي داشته باشند.

مركز اين ايالت Kuching است كه بازديدكنندگان در آنجا مي توانند از موزه ساراواك، آب نماي Kuching ، برج و بارو Fortو مراكز خريد و بازار اصلي شهر ديدن نمايند. در تمامي مراكز خريد فرهنگي ساراواك بازديدكنندگان مي توانند انواع صنايع دستي كه توسط قبايل مختلف مانند Iban، Bidayuh، Melanau و Orang Ulu ساخته شده است را ببينند.