تاريخچه دانشگاه UM

دانشگاه مالايا UM (يو ام) اولين دانشگاه كشور مالزيست، دانشگاه مالايا UM (يو ام) دانشگاهي كه سنتهاي قديم جامعه را كنار گذاشت. دانشگاه مالايا UM (يو ام) با مساحتي نزديك به 309 هكتار در جنوب غربي كوالالامپور پايتخت مالزي واقع شده است. كينگ ادوارد هشتم, متصدي قبلي آن كالج پزشكي را در سال 1905 تاسيس كرد. كالج پزشكي دانشگاه مالايا UM (يو ام) براي رفع نيازهاي ضروري به دو منظور يكي پزشكي و ديگري آموزشي احداث شده بود و اينها دست به دست هم داد تا دانشگاه مالايا UM (يو ام) در اكتبر 1949 شكل گيرد. اين بود كه با در كنار هم قرار دادن و همكاري يكديگر اصول وبنيان ملتي جديد را پايه ريزي كرده و نسلي تحصيل كرده و ماهر را روي صحنه آوردند . بنابراين دانشگاه مالايا UM (يو ام) در هشتم اكتبر 1949 به عنوان موسسه ملي تحصيلات عالي دولت فدرال مالايا و سنگاپور تاسيس شد.

رشد و ترقي دانشگاه مالايا UM (يو ام) در دهه اول تاسيس در سال 1959 منجر به مستقل شدن دو دانشگاه يكي در سنگاپور و ديگري در كوالالامپور گرديد.

در سال 1960 دولت هر دو كشور تمايلشان را براي تغيير شرايط و تبديل يك دانشگاه ملي اعلام كردند و قوانيني در سال 1961 وضع شد و دانشگاه مالايا UM (يو ام) در اول ژانويه 1962 تاسيس شد.

 

"دانش كليد موفقيت" شعار دانشگاه مالايا UM (يو ام) است كه انعكاس دهنده فلسفه دانشگاه در سعي و تلاش در كسب علوم و دانش در همه زمينه هاست و سازنده جامعه اي موفق و تحصيل كرده و با دانش در علو م وتكنولوژي مدرن است.

دانشگاه مالايا UM (يو ام) قديمي ترين مركز آموزشي است كه در مالزي تاسيس شده است كه جشن صد ساله خود را در سال 2005 برگزار کرد.

مي توان گفت در طول ده ها سال دانشگاه مالايا UM (يو ام) به عنوان تنها دانشگاه ملي مالزي مشغول به كار بوده است و از علت های قدرتمند بودن دانشگاه مالايا UM (يو ام) مي توان به داشتن نظم و قوانيني مشخص اشاره كرد كه از رشته هاي هنري گرفته تا علمي گسترده شده است و همچنين تربیت بسیاری از اساتيد برجسته كشورش از افتخاراتش مي باشد.

و اکنون حتی بیشتر از قبل بسیاری از داوطلبین نه تنها در مالزی بلکه از کشورهای دیگر منطقه تمایل به تحصیل در دانشگاه مالايا UM (يو ام) را دارند.

با توجه به رقابتهاي تنگاتنگ امروزه و مقياسهاي ارزشيابي دانشگاهها در برتري آموزش در مقاطع تحصيلات تكميلي و پيشرفت روز افزون علوم و تكنولوژي، دانشگاه مالايا UM (يو ام) با 20 دانشكده، آكادمي و موسسه و مركز آموزشي و ارائه بيش از 100 رشته و گرايش مختلف در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا كه هر يك در زمينه مربوطه در تحقیقات و کیفیت آموزشی داراي برتري قابل توجهي مي باشند، باعث شده است كه دانشگاه مالايا UM (يو ام) در زمره 200 دانشگاه برتر دنيا قرار گرفته است.

در حال حاضر در دانشگاه مالايا UM (يو ام) بیش از 9000 دانشجو وجود دارد که در حدود 2000 نفر از آنها را دانشجویان بین المللی بیش از 70 کشور دنيا تشكيل مي دهند.

ساختار آموزشی:

در دانشگاه مالايا UM (يو ام) سه نوع ساختار آموزشی برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا وجود دارد:

فقط واحد درسي:

دانشجویان نیازدارند که تعداد مشخصی از واحدهای درسی را بگذرانند. در رشته هاي كه فقط واحد درسي ارائه مي شود گاهی نیاز به ارائه واحد تحقيق هم می باشد.

واحد درسي و پژوهش:

دانشجویان نیاز به گذراندن واحدهای درسی و ارائه یک پایان نامه دارند.

فقط پژوهش:

پایان نامه یک اصل علمی موردنیاز برای دستیابی به مدارک بالاتر است. دانشجویان همچنین مي بايست که یک دوره اصولی تحقیقی را بگذرانند، شركت در سمينارها، ارايه کنفرانس و انتشار مقالات علمي در مجلات نيز به عنوان بخشی از اين پژوهش ها مي باشد.

(در دانشکده های دندانپزشکی و پزشکی دوره های فقط به صورت واحد درسي و همراه با کار در کلینیک ها ارائه می شود.)

زبان مورد نیاز برای دانشجویان بین المللی:

دانشجویان دانشگاه مالايا UM (يو ام) می بایست به قدر کفایت با زبان انگلیسي آشنايي داشته باشند.

دانشجویان بین المللی که قصد دارند پایانامه خود را به زبان انگلیسی تنظيم كنند بایستی دارای حداقل نمره 6 در IELTS و یا 550 در تافل باشند( درصورتی که آنها مدرک کارشناسی خود را از یک دانشگاهی که ساختار آموزشی آن یک زبان دیگر غیر از زبان انگلیسی است بدست آورده اند).

برای دانشکده حقوق حداقل نمره زبان انگلیسی نمره 7 درIELTS و 600 در تافل است

مركز فناوري اطلاعاتPTM

اين مركز (Pusat Teknologi Maklumat) و يا به اختصار PTM زير ساختهاي مورد نياز را فراهم مي نمايد و مركزي براي ارائه خدمات و منابع براي سرويس هاي ICT در دانشگاه مالايا UM (يو ام) و محوطه هاي دانشگاهي متعلق به آن است. اين سرويس كليه اطلاعات و خدمات اينترنتي مورد نياز را براي دانشكده هاي مختلف دانشگاه مالايا UM (يو ام)فراهم مي آورد . PTM همچنين امنيت و يكپارچگي سيستم هاي مورد استفاده در كمپ را به ويژه بخش وسيعي از اطلاعات و تحقيق هاي صورت گرفته براي اسناد دانشگاه و همچنين تحقيق ها را تضمين مي كند.

اين مركز به پنج بخش عمده تقسيم مي شود:

 • بخش خدمات مشتري و شبكه
 • بخش آموزش ، امنيت و طراحي ICT
 • بخش نمايشگاه هاي گروهي
 • بخش تقسيم هاي اداري
 • بخش مديريت مركز داده ها

زندگی و اقامت در مالزی:

هزینه زندگی روزمره در مالزی به احتیاجات و سبک زندگی هر شخص بستگی دارد. هزینه اقامت، غذا، کتاب، تفريحات، رفت و آمد و هزینه های شخصی دیگر به طور کلی برای يك نفر (دانشجو) در حدود 1000 تا 2500 رینگت در ماه و برای دانشجویان متاهـل به همراه خانواده هایشان در حدود 1800 تا 4500 رینگت در ماه تخمین زده شده است.

نحوه رسیدن به دانشگاه UM

دانشگاه مالايا UM (يو ام) یک دانشگاه ملی است که در کوالالامپور، پایتخت مالزی واقع شده است و به آسانی در دسترس می باشد.

رفت و آمد با قطار

شما به راحتی مي توانيد از فرودگاه بین المللی کوالالامپور بوسیله خط قطار سریع السیر(ERL) به دانشگاه مالايا UM (يو ام) بروید که طی کردن این مسیر 28 دقیقه زمان مي برد و کرایه آن در حدود 35 رینگت می باشد. مسیرقطار از فرودگاه بین المللی کوالالامپور به مرکز کوالالامپور مي باشد در جایی که مي توانيد با تاکسی به دانشگاه مالايا UM (يو ام) برويد، دانشجویان و بازدیدکنندگان که با LRT سفـر می کنند باید در ایستگاه دانشگاه مالايا UM (يو ام) پیاده شوند جایی که سرویس های اتوبوس برای رسیدن به محوطه دانشگاه مالايا UM (يو ام) در دسترس مي باشد.

رفت و آمد با اتوبوس و تاكسي

یک سرویس اتوبوس ازمرکز کوالالامپور ایستگاه LRT دانشگاه و Petaling Jaya هر روز از ساعت 6 صبح تا 11 شب وجود دارد.

دانشجویان مقيم در خارج از كمپ دانشگاه مالايا UM (يو ام) همچنین می توانند از سرویس های اتوبوس دانشگاه مالايا UM (يو ام) برای رفت و آمد استفاده کنند.

تاکسی ها همچنین در کوالالامپور و Petaling Jaya به راحتی در دسترس مي باشند. کرایه تاكسي بر طبق مسافت طی شده در هر متر محاسبه می شود.

خوابگاه هاي دانشجويي (كالج مسكوني)

زماني كه دانشجو از محل سكونت به طرف محل تحصيل در حركت است، فرصت مناسبي است كه مي تواند دوستان جديد پيدا كند، مكان هاي جديدي را كشف كند و در بسياري از جهات پرورش يابد. زندگي در يك خوابگاه دانشجويي اوقات خوب و مناسبي را در اختيار ما قرار مي دهد. باعث افتخار است كه دانشگاه مالايا UM (يو ام) داراي13 مجتمع خوابگاهيست كه محل اسكان بيش از 12.000 دانشجو است. اين تعداد تنها نمايانگر 65 درصد از كل دانشجوياني هستند كه در سال اول درس مي خوانند.

هر خوابگاه به وسيله يك رئيس و چند دستيار و چند نفر كارمند اداره مي شود. اين خوابگاه تنها محلي براي زندگي نيست بلكه در آن چند زمين بازي، سالن مطالعه، سوپر ماركت،كافي نت و لابراتوار كامپيوتر دارد. اغلب سالن ها مجهز به يك كافه تريا نيز هستند. برخي از اين خوابگاه ها با هزينه اي ناچيز در حدود تنها 8 تا 12 رينگت وعده هاي غذايي را نيز براي شما فراهم مي كنند. اما ديگر مكان ها كه غذا ارائه نمي دهد بين 5/4 تا 5/6 رينگت هزينه در بردارد. البته هزينه براي دانشجويان بين المللي بسته به نوع خوابگاهي كه مي گيرند بالاتر است.

ده مجموعه از اين خوابگاه ها هم غذا و هم محل استراحت را براي ساكنين خود فراهم مي نمايند در حالي كه سه مورد ديگر كه به نام كالج بخش هفدهم، خوابگاه دهم

(Tun Ahmad Zaidi Colege) و خوابگاه دوازدهم (Raja Dr NazrinShah Residential College) مشهور هستند تنها محل اقامت براي دانشجويان فراهم مي كنند. دانشگاه مالايا UM (يو ام) ب راي دانشجويان ارشد و دكترا نيز خوابگاه دارد هرچند تعيين محل تنها از روي گزينش صورت مي گيرد.

مجتمع هاي خارج از محوطه دانشگاه

واحدي به عنوان بخشي از حوزه (Affairs & Alumnia) كليه امور دانشجويان را مديريت كرده و براي زندگي خارج از محوطه دانشگاهي نيز به آنها كمك مي كند.

با قرار گيري دانشگاه مالايا UM (يو ام) در مركز شهر كوالالامپور (پايتخت مالزي) ايجاد شرايط اقامتي محلي تحت عنوان "خانه هاي خارج از محوطه دانشگاه (Off-Campuse Housing) براي دانشجويان و كارمندان بوجود آمده است. در اين ميان، منازل، آپارتمان ها و حتي اتاق هاي موجود براي اجاره، تنها محل هايي مورد توجه قرار مي گيرند كه نزديك به امكانات حمل و نقل عمومي باشند و دانشجويان بتوانند براحتي به دانشگاه مالايا UM (يو ام) رفت و آمد كنند. در حال حاضر بيش از 1600 دانشجو خارج از محوطه دانشگاه مالايا UM (يو ام) زندگي مي كنند.

موقعيت مكاني مجتمع ها:

ناحيه A

Vista Angkasa, Kampung (Kg.) Kerinchi, Bukit Angkasa, Rakyat, Pantai Hill Park & Pantai Dalam Condominiums

ناحيه B

Jalan Pantai Condominium, Bangsar Town, Jalan Bangsar & Kampung Abdullah Hukum

ناحيه C

Section 12, 14, 16, 17 Petaling Jaya, SS 2 Petaling Jaya, Jalan Universiti, Jalan Bukit Gasing & Petaling Jaya Town

2. کتـابخــانه:

كتابخانه دانشگاه مالايا UM (يو ام) از يك كتابخانه اصلي تشكيل شده است كه تسهيلات كتابخانه اي را براي كل دانشگاه مالايا UM (يو ام) تامين مي كند و همچنين شبكه اي از شعب خاص و ويژه كه تجهيزات و ملزومات دانشكده هاي مختلف را نيز فراهم مي آورد. اين كتابخانه در چهل يكمين سالگرد احداث دانشگاه مالايا UM (يو ام) مجموعه اي كامل از رساله ها، ماهنامه ها، نسخ خطي و لوح هاي فشرده را ارائه داد. به روز رساني اين مجموعه شامل 2/1 ميليون جلد رساله، ماهنامه، نسخ خطي و بيش از 3600 عنوان مجله را شامل مي شود.

همچنين كتابخانه دانشگاه مالايا UM (يو ام) امكانات كامپيوتري ديگري نيز به خوانندگان ارائه مي شود از جمله يك شبكه وسيع پايگاه اطلاع رساني از لوحهاي فشرده كه چندين پايگاه اطلاع رساني شاخص و ارزشمند را در اختيار قرار مي دهد.

خدمات كامپيوتري و اينترنتي ديگري نيز موجود است همراه با دو لابراتوار كامپيوتر در كتابخانه اصلي و خدمات يكسان كه در ديگر شعب كتابخانه نيز عرضه مي گردد.

3. خدمات تفريحي ورزشي

بخش ورزشي دانشگاه مالايا UM (يو ام) و كليه امكانات تفريحي، توسط بخش ورزشي، مديريت مي شود. اين مركز تسهيلاتي براي تمامي كارمندان و دانشجويان فراهم مي آورد.

دانشگاه مالايا UM (يو ام) در ارائه ورزش هاي سالني و بيروني و امكانات تفريحي در وضعيت بسيار مطلوبي قرار دارد. در اين مركز ورزشي يك استخر شنا در حد المپيك، چندين سالن تنيس و زمين براي فوتبال و راگبي ايجاد شده است. با توجه بخش تحقيقات و آموزش به ورزش و نيز فراهم كردن تسهيلات و امكانات مورد نياز، مراكز ورزشي به خوبي فعاليتهاي ورزشي را سازماندهي مي كند. اكنون در اطراف درياچه وارسيتي Varsity محلي مناسب براي دويدن و پياده روي ايجاد شده است. امكانات ورزشي موجود در دانشگاه مالايا UM (يو ام) عبارتند از:

 • سالن بدمينتون
 • سالن تنيس
 • سالن اسكواش
 •  زمين هاي فوتبال، راگبي و غيره
 •  سالن ها و زمين هاي Sepak Takraw
 •  سالن ها و زمين هاي واليبال
 •  سالن ها و زمينهاي بسكتبال
 •  سالن ها و زمينهاي چمن Netball
 •  ميزهاي پينگ پنگ
 •  سالن ها و زمينهاي چمن هندبال
 •  سالن هاي فوتبال
 •  قايق سواري Kayaks
 •  زمين هاي Softball / Sukaneka
 •  استخر هاي شنا
 •  دوچرخه سواري

4. امنيــت :

بخش امنيت دانشگاه مالايا UM (يو ام) از زمان تاسيس در سال 1967 براي تضمين امنيت كارمندان، دانشجويان و املاك متعلق به دانشگاه به خوبي ديگر سازمان هاي مدرن در دانشگاه عمل مي كند و خود را در پيشرفته ترين مراحل كاري قرار داده است.

از دانشگاه مالايا UM (يو ام) با مساحتي بالغ بر 7502 جريب (Acre) به صورت شبانه روزي مراقبت مي شود و اين منطقه را براي واكنش سريعتر در براير حوادث، دزدي، تخريب املاك، آتش سوزي و غيره آماده مي كند.

دفتر امنيت دانشگاه مالايا UM (يو ام) به مديريت دكتر نظرين شاه (Nazrin Shah) در بلوك C در خوابگاه شماره 12 قرار دارد .

5. خدمات پزشکـی و بهداشتي:

دانشگاه مالايا UM (يو ام) خدمات پزشكي و دندانپزشكي وسيعي را با هزينه كم در اختيار دانشجويان و خانواده هاي آنها قرار مي دهد. دكترهاي آقا و خانم براي مشاوره و درمان به راحتي در تمامي ساعات اداري در كلينيك وابسته به دانشگاه مالايا UM (يو ام) قابل دسترس مي باشند.

6. خدمات مشـاوره ای در مركز UPUM

UPUM اسم اختصار واحد مشاوره دانشگاه مالايا UM (يو ام) است. بدين معنا كه يكي از شاخه هاي تجاري دانشگاه يك سري خدمات جامع را در تمامي زمينه ها فراهم مي كند. اين واحد دانشگاه خدماتي را براي گفتگو و مناظره با مشتريان و كارخانه دارها و مقامات دولتي فراهم مي سازد كه در اين زمينه مي توان از تجربيات آنها استفاده كرد. توانايي اين واحد براي هماهنگ كردن پيشبرد تجربيات تحقيقاتي و پژوهشي در اخذ سرمايه گذاريهاي بيروني و تجهيز گفتگوها به قدرت اعتبار دانشگاه مالايا UM (يو ام) ، بسيار موثر است و پروژه هاي موفقي تا كنون ايجاد شده كه به طور موثر و مفيد اداره مي شود.

خدمات اين مركز :

 •  ايجاد محل هاي مخصوص تبادل افكار براي اهداف خاص.
 •  تنظيم قرار دادهاي مالي.
 •  ايجاد شرايط براي تصدي مشاركت در پروژه ها با ديگر صنايع و يا حتي بخش هاي دولتي.
 •  سرويسهاي ويژه ارائه شده توسط مركز UPUM
 •  هماهنگي در تحقيقات مشاركتي.
 •  مساعدت هاي علمي و اصولي.
 •  قابليت هاي سرمايه گذاري.
 •  برآوردهاي مالياتي.
 •  كشف اطلاعات از طريق پژوهش و بررسي در محيط هاي اختصاصي.
 •  مشاهده، ايجاد و تجزيه و تحليل زمينه داده ها.

7.خدمات و امكانات حمل و نقل محوطه داخل پرديس دانشگاه

واحد حمل و نقل دانشجويان دانشكده (Affairs and Alumni) در مجموع 16 راننده و 22 اتوبوس (كه شامل سه ميني بوس مي شود) دارد كه خدماتي را به كارمندان و دانشجويان ارائه مي دهند. اين اتوبوس در چهار مسير مستقيم حركت مي كنند:

 • × مسير 1 : Pantai Dalam / Kerinchi / Vista
 • × مسير 2 : بخش 17 و خانه دانشجويان بين المللي و دانشگاه Jalan
 • × مسير 3 : مسير مشخصي در دانشگاه در بين چندين دانشگده
 • × مسير 4 : خوابگاه شماره 9

8. خـدمـات بانكــي :

خدمات بانكي زيادي در كل محوطه دانشگاه مالايا UM (يو ام) پراكنده است كه تسهيلات و خدمات بانكي را به دانشجويان، كارمندان و مهمانان ارائه مي دهند. بانك Bumiputra Commerce Berhad در ساختمان Bursa، بانك Simpanan كه در نزديكي دانشكده هنر و دانشگده علوم اجتماعي قرار دارد و بانك Islam در مجتمع هاي آزمايشي قرار گرفته است. به علاوه ATM ها (ماشين هاي خودكار پردازش پول) در كل محوطه دانشگاه مالايا UM (يو ام) پراكنده هستند.

9. رستورانها و مکانهای غذاخوری:

مالايي ها تعصب شديدي بر روي غذا دارند و اين علت وجود تنوع وسيع غذا ها در دانشگاه مالايا UM (يو ام) است. از جمله مي توان اشاره كرد به يك غذا خوري بسيار خوب سرويس دهنده غذا هاي محلي در تمام وعده هاي غذايي كه با طعمي عالي هر كسي را ترغيب به خوردن مي كند. شما مي توانيد غذاي خود را تنها ميل كنيد و يا به همراه دوستان و اقوام خود و يا حتي در سالن هاي بزرگ، اين غذاخوري ها كليه خواسته هاي شما را تامين مي كنند.

سالن هاي غذاخوري بسياري در محوطه دانشگاه مالايا UM (يو ام) قرار دارد و در دانشگاه Rumah كه انواع غذاهاي تحت نظر سر آشپز آزمن (Azmen) تهيه مي شود . بعلاوه همه خوابگاه هاي دانشگاه به استثناء خوابگاه شماره 10 و 11 ، سالن غذاخوري دارند و امكاناتي براي تهيه غذا ارائه مي دهند.

براي اطلاع از هزينه اين خدمات با خوابگاه هاي دانشگاه تماس بگيريد .

10. خدمــات پستــي:

حتي در اين عصر ديجيتال برخي چيز ها تنها از طريق پست واقعي قابل دسترس است. مثل ارسال نامه ، كارت پستال و هرگونه بسته هاي پستي كه اين خدمات پستي در دانشگاه مالايا UM (يو ام) قابل دسترس است. دفتر پست در دانشگاه مالايا UM (يو ام) در سالن بلوك A قرار دارد. تمبر، كارت پستال و حتي بسته هاي خاص براي ارسال موارد شكننده نيز در اين باجه وجود دارد.

 

11. مطبوعات :

حوزه انتظارات دانشگاه مالايا UM (يو ام) همچنين به مطبوعات دانشگاه UM نيز مشهور است كه در خود چاپخانه دانشگاه مالايا UM (يو ام) چاپ مي شود. از سال 1954 اين حوزه براي پيشرفت در كسب معلومات براي تعداد زيادي از كارهاي آكادميك شروع به چاپ و انتشار كرد كه اين معلومات را توزيع نيز مي كرد. به علاوه مجلات و كتابهاي پژوهشگرانه اي را كه اين حوزه چاپ و منتشر مي كند به صورت فايل هاي الكترونيكي نيز عرضه مي شود.

اين حوزه نقش مهم و فعالي را در كمك به اجراي ماموريت هاي ها يكپارچه دانشگاه مالايا UM (يو ام) بازي مي كند.