دانشگاه یو اس ام USM

دانشگاه USM (یو اس ام) بعد از اخذ موافقت نامه از مجلس قانونگذاری پیننگ كه مجوز ساخت یك كالج دانشگاهی را در ایالت می داد، در سال 1962 طرح اولیه آن پایه گذاری شد. در ناحیه ای در سونگای آرا ((Sungai Ara به وسیله نخست وزیر وقت تونكو عبدالرحمان پوترالحاجی(Y.T.M Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj) در 7 اگوست 1967 سنگ بنای آن گذاشته شد.

سرانجام به منظور ایجاد یك محیط علمی بزرگتر و مناسبتر و برطرف نمودن احتیاجات علمی و پژوهشی آینده كشور دانشگاه USM (یو اس ام) در ژوئن سال 1969 تاسیس شد.

در آوریل 1969پروفسور حمزه سندوت (Hamzah Sendut) به عنوان قائم مقام دانشگاه انتخاب شد. دو ماه بعد یك گروه 57 نفری از دانشجویان پذیرفته شدند و تحصیل خود را در دانشگاه آغاز كردند كه می توان گفت نقطه پیشرفت و توسعه دانشگاه USM (یو اس ام) از همین زمان آغاز شد.

از آنجائی كه منطقه سونگای آرا ((Sungai Ara نمی توانست به سرعت توسعه پیدا كند. گروه ایجاد شده در كالج آموزشی معلمان مالایا درخواست وام از وزارت آموزش نمودند.

در1971، پردیس دانشگاه با یك ساختار زیربنایی و جامع طراحی شده و با موقعیتی بسیار زیبا و در منطقه ای با وسعت حدود20 هكتار، جایگزین كمپ قدیمی در سونگای آرا ((Sungai Ara شد. چشم انداز تپه ها و سرسبزی كه به ساحل زیبای دریا منتهی می شود در این منطقه بسیار جذاب است.

مركز دانشجویی تحصیلات تكمیلی IGS

"مركز دانشجویی تحصیلات تكمیلی" (Board Graduate Studies) یا IGS دانشگاه USM (یو اس ام) در 16 نوامبر سال 1991 به عنوان یك رهبر و نظارت كننده بر همه امور دانشجویی در تمامی رشته های دانشگاهی با اهدافی چون، افزایش تعداد دانشجویان تحصیلات تكمیلی و اطمینان از كیفیت آموزشی دانشگاه ها ساخته شد. IGS دارای عملكرد اجرایی مستقل بوده و به طور كلی رشته های مختلف در دانشگاه تحت نظارت هیئت تحصیلات تكمیلی می باشد و همه امور دانشگاهی دانشجویان دانشكده مربوطه نیز بر عهده آن است.

این اداره اطمینان می دهد دانشجویان تحصیلات تكمیلی با بهترین امكانات تحقیقاتی تحت نظر اساتید متخصص و شایسته با پشتوانه ای محكم در رشته های تحقیقاتی خود مشغول به تحصیل باشند.

مجموعه های دانشگاهUSM

دانشگاه USM (یو اس ام) شامل سه مجموعه دانشگاهی مجزا است. دانشكده علوم ((main campus درجزیره پیننگ(Penang) دانشكده مهندسی تقریبا 30كیلومتری دانشكده علوم و دانشكده پزشكی و دندانپزشكی در كلانتان(Kelantan) در 300 كیلوتری دانشكده علوم، در سواحل شرقی مالزی واقع شده است.

پیننگ یكی از بهترین شهرها برای سكونت در مالزی می باشد. پیننگ جزیره ایست كه در قسمت غربی مالزی واقع شده است و دارای جمعیتی نزدیك به یك میلیون نفر و اجتماعی متشكل از چندین نژاد كه توجه توریستهای زیادی را به خود جلب كرده است. شهری توریستی صنعتی با نیروی كار ماهر و كار آمد و از لحاظ زیر ساختی، اقتصادی وتحصیلی از بهترینها در كشور مالزیست. همراه با شهرهای دیگر در دنیا هزینه های زندگی در سالهای اخیر كمی افزایش یافته اما هنوز هم زندگی در پیننگ در مقایسه با شهرهای دیگری چون سنگاپور، بانكوك، هنگ كنگ و كوالالامپور به مراتب ارزانتر است.

ایالت كلانتان به عنوان مهد فرهنگ مالزی شناخته شده است و پایتخت آن كوتا بارو (Kota Bharu) نامیده می شود. داشتن فرهنگها و سنتهای غنی و مهارتهای صنعتی عواملی است كه این منطقه را مورد توجه قرار می دهد.

كلانتان به خاطر تولید لباسهایی از پارچه های طراحی شده و به عنوان یك مركز پیشرفته در هنرهای سنتی مانند Wayang Kulit ،Dikir Barat ،Mak Yong و همچنین به خاطر داشتن ورزشهای سنتی Kite-Flying و Top-Spinning بسیار مشهور است.

كلانتان در شمال شرقی پنینسولوا (Peninsulva) واقع شده و جمعیتی در حدود یك و نیم میلیون نفر دارد كه بخش اصلی آن را مردم مالایی و 7 درصد آن را مردم تایلندی، هندی و چینی تشكیل می دهد. اقتصاد این شهر بر اساس كشاورزی است به طبع دیدن شالیزارهای فرواون تعجب آور نخواهد بود. پرورش ماهی یكی دیگر از فعالیت های اقتصادی مردم این شهر است. كلانتان سواحل شنی زیبایی دارد كه باعث جذب توریستهای فروانی به خود شده است.

سفر به دانشگاه USM

راههای رسیدن به پیننگ (Penang) و كمپ اصلی دانشگاه USM (یو اس ام):

1.سفر با هواپیما

پیننگ ((Penang دارای پروازهای مستقیم زیادی از سنگاپور، بانكوك و چین است كه به صورت روزانه انجام می شوند. اگر چه پروازهای بین المللی زیادی به فرودگاه این شهر انجام می شود اما بهتر است مسافران ابتدا با پروازهای كوالالامپور به مالزی و سپس با پروازهای داخلی به پیننگ ((Penang سفر كنند. فرودگاه بین المللی پیننگ در فاصله 20 كیلومتری از دانشگاه USM (یو اس ام) قراردارد. تاكسیها دارای قیمت ثابت از فرودگاه به مناطق مختلف منطقه هستند و مسافران كرایه تاكسی را به غرفه های ویژه تاكسیرانی پرداخت كرده و كوپن دریافت می نمایند. كرایه تاكسیهای لیموزین كمی از بقیه اتومبیل ها بالاتر است. به طور كلی كرایه تاكسی تا دانشگاه USM (یو اس ام) حدود 8 دلار در روز و 10 دلار در شب می باشد.

مسافرت با قایق

مسافرین می توانند بوسیله قایق از باتر ورث Butterworth در سواحل غربی مالزی به جزیره پیننگ بروند كه این سرویس ها برای جابجایی مسافران و وسایل نقلیه آنها قابل دسترسی می باشد. بلیط این نوع سرویس ها به صورت رفت و برگشت خریداری می شود و كرایه آن برای بزرگسالان 10 دلار و برای كودكان 5 دلار است و هزینه حمل وسایل نقلیه به ظرفیت موتور آن ماشین و تعداد مسافران بستگی دارد.

زمانیكه شما وارد جزیره شدید میتوانید با تاكسی و یا اتوبوس به دانشگاه USM (یو اس ام) بروید. كرایه تاكسی از محل قایق ها تا دانشگاه در حدود 5 دلار است.

3.سفر از طریق پل پیننگ Penang

پل پیننگ رسما در تاریخ 14 سپتامبر 1985 افتتاح شد. این پل 13.5 كیلومتری كه در زمره طولانی ترین پلهای جهان قرار می گیرد به عنوان نماد شكوفایی مالزی نوین شناخته می شود. این پل امكان رانندگی از سواحل غربی مالزی تا جزیره را فراهم می كند. هزینه عوارض برای تمامی ماشین ها یكسان و در حدود 2 دلار است و تا جزیره و دانشگاه USM (یو اس ام) هیچ هزینه ای دیگری گرفته نمی شود. اگر شما با اتوبوس به جزیره سفر می كنید شما از كمپ اصلی خواهید گذشت و در نزدیكی شهر كوچكی به نام گلوگر(Gelugor) پیاده می شوید. یك فاصله پیاده روی از این منطقه تا دانشگاه USM (یو اس ام) وجود دارد كه شما می توانید آن را با تاكسی هایی كه در دسترس است طی كنید.

تسهیلات و امكانات رفاهی آموزشی دانشگاه USM

دانشگاه USM (یو اس ام) تضمین می كند كه محیط دانشگاهی، محیطی مساعد و هماهنگ است و امكانات رفاهی متفاوتی برای دانشجویان فراهم آورده است.

این تنوع امكانات با هدف آماده سازی دانشجویانی است كه از نظر فیزیكی و ذهنی آمادگی لازم را دارند تا با قدرت پا به عرصه های گوناگون علمی بگذارند.

 

خوابگــاه ها:

دانشگاه USM (یو اس ام) دارای تعداد محدودی خوابگاه می باشد كه امكان استفاده از آن برای همه دانشجویان مقدور نمی باشد. اما همه دانشجویان خارجی ویا بومی بعد از دریافت پذیرش می توانند در لیست خوابگاه ها ثبت نام كنند. خوابگاهها مبله اولیه است اما تهیه پتو، لحاف و غیره به عهده شخص دانشجو است. خوابگاه های یك نفره هزینه نزدیك به 50 د لاردر ماه (بدون سیستم تهویه) و80 دلار ( با سیستم تهویه) دارد.

همچنین شما می توانید اسكانی راحت و مناسب در نزدیكی مجموعه دانشگاه USM (یو اس ام) داشته باشید كه در بعضی مناطق تنها چند قدم از دانشگاه USM (یو اس ام) فاصله دارد. بیشتر دانشجویان در خوابگاه های خارج از دانشگاه USM (یو اس ام) اقامت دارند و امكان استفاده از آن برای همه دانشجویان میسر است. آپارتمانهای دو و سه خوابه تقریبا 210 دلار (مبله شده) و 145 دلار(مبله نشده) یك اتاق مبله شده 80 دلار و مبله نشده 55 دلار در ماه اجاره دارد.

کتـابخــانه:

كتابخانه دانشگاه USM (یو اس ام) به طور كلی از سه كتابخانه اصلی تشكیل شده است:

كتابخانه حمزه سندوت (Hamzah Sendut) شماره یك و دو در كمپ اصلی دانشگاه

كتابخانه Hamdan Tahir در دانشكده بهداشت

كتابخانه دانشكده مهندسی

صرف نظر از این كتابخانه ها دانشگاه USM (یو اس ام) همچنین كتابخانه های دیگری نیزدارد كه شامل موارد زیر است:

كتابخانه رسانه و مركز فن آوری آموزشی مالتی مدیا

كتابخانه اسلامی Pusat

كتابخانه تخصصی انجمن های پزشكی و دندانپزشكی

چندین نوع مجموعه كتاب در كتابخانه دانشگاه USM (یو اس ام) یافت می شود كه عناوین آن بالغ بر 900500 كتاب و مجله در 1266 مورد سری های جاری ، 34627 موضوع و 91723 مقاله پزشكی8232 عنوان و 115846 میكروفیش می باشد. صرف نظر از25000 مقاله ای كه در آن جا موجود است، هرساله عناوین و كتب مورد نیاز بیشتری به این كتابخانه افزوده می شود. كتابخانه دانشگاه از سیستم جامع كامپیوتری استفاده می كند كه سری های كتابها را خریداری و توزیع می كند.


جدا از سرویس های كه به شما این اجازه را می دهد كه كتاب را از كتابخانه به امانت گرفته، كتابخانه دانشگاه USM (یو اس ام) یك پایگاه اطلاع رسانی وسیع دارد كه بر روی یك شبكه USM net كتب مرجع و تاریخ شناسی خود را ارائه می دهد. كتابخانهدانشگاه USM (یو اس ام) سرویس امانت كتاب به صورت پست را ایجاد كرده كه برای دانشجویان كارشناسی كه در فاصله ای دور از برنامه های آموزشی استفاده می كنند مفید است. البته این خدمات برای هر كسی كه بخواهد قابلیت بسط دارد.

كتابخانه رسانه ای

این كتابخانه در مركز تكنولوژی آموزشی و مالتی مدیا در دانشكده اصلی دانشگاه USM (یو اس ام) واقع شده است و در سال 1974 تاسیس شد و بعد از آتش سوزی در جولای 1989 تغییرات زیادی كرد.


این كتابخانه برای پشتیبانی از اساتیدی ایجاد شد كه در انتخاب اسناد و مراجع علمی بسیار دقیق عمل می كنند. این كتابخانه تنها در ساعات اداری باز است.