چرا تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد هدف بسیاری از متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور است. آمارها نشان می دهند بسیاری از دانشجویان علاوه بر تاثیرگذار بودن رتبه و اعتبار دانشگاه های سوئد، شاخص ها و فاکتورهای دیگری نیز برایشان اهمیت داشته است. برخی از این عوامل کلیدی که موجب انتخاب سوئد برای ادامه تحصیل می شود شامل موارد زیر می باشند.

  1. تعداد ۳۹ دانشگاه آن از نظر علمی مورد تائید وزارت علوم ایران هستند. ۱۱ دانشگاه سوئد در ردیف دانشگاه های برتر و ممتاز دنیا قرار گرفته اند. ۱۲ دانشگاه آن صرفا تا دوره کارشناسی ارشد مورد تائید هستند که بایستی با مراجعه به سامانه وزارت علوم لیست این دانشگاه ها را پیدا کرد.
  2. تقریبا تمام رشته های مورد علاقه متقاضیان تحصیل در خارج در دانشگاه های این کشور وجود دارد. تنوع رشته ها در دانشگاه های سوئد بسیار بالاست.
  3. علاقه مندان به تحصیل در سوئد می توانند به زبان های سوئدی و یا انگلیسی تحصیل کنند.
  4. بسیاری از شرکت ها و کمپانی های سوئد محیطی انگلیسی زبان دارند، بنابراین می توان بدون نگرانی از آشنا نبودن با زبان سوئدی به کار پس از اتمام تحصیلات پرداخت.
  5. دانش آموختگان این کشور پس از پایان تحصیلات خود امکان کار به صورت جهانی خواهند داشت.
  6. سوئد هر ساله حدود بودجه بسیاری را صرف آموزش و نظام آموزش عالی خود کرده و مدارک اعطایی از طرف دانشگاه های خود را زیر نظر دارد و این معنای نظارت دقیق بر آموزش و نظام آموزشی این کشور است.
  7. در رتبه بندی ” شاخص رفاه لگاتوم ” که میزان رفاه اجتماعی را در بین کشورهای مختلف دنیا بررسی کرده است کشور سوئد همواره در ردیف های بالای این جدول قرار گرفته و دارای رتبه ۵ یا ۶ در دنیا می باشد. و این دلیلی بسیار مهم برای انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل می باشد.

آب و هوای سوئد

سوئد در شمال اروپا واقع شده ودارای آب و هوای سردی است. تابستانهای کوتاه وگرم و زمستانهای سرد و طولانی از ویژگیهای آب و هوای این کشور است. میانگین بارش سالانه از ۲۰۰ سانتی متر در غرب وجنوب غربی، تا ۵۰ سانتی متر در شرق و جنوب شرقی متغیر می باشد. بیش از نیمی از مساحت این کشور از جنگل پوشیده شده است.

 

برترین دانشگاه های سوئد

همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد ۳۹ دانشگاه سوئد در ردیف دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ایران هستند که این مسئله برای بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند حائز اهمیت است. زیرا احتمال برگشتن و کار در کشور برای بسیاری وجود دارد بنابراین بایستی مدرک آن ها مورد تائید باشد تا بتوانند کار خوبی داشته باشند. برخی از برترین دانشگاه های سوئد در جدول زیر نام برده شده اند.

 کارشناسی در سوئد

کارشناسی در سوئد ۳ سال و در برخی رشته ممکن است ۴ سال نیز طول بکشد. زبان تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی نیز بسته به رشته و دانشگاه انتخابی می تواند به زبان سوئدی و یا انگلیسی باشد. دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در سوئد بایستی بیمه دانشجویی داشته باشند. بیمه دانشجویان کارشناسی پس از یک سال رایگان خواهد بود. امکان گرفتن خوابگاه دانشجویی در دانشگاه های سوئد نیز وجود دارد. تقریبا اکثر دانشگاه ها به دانشجویان دوره کارشناسی به خصوص دانشجویان سال اول خوابگاه دانشجویی اختصاص داده تا بتوانند به محیط آشنا شده و در صورت تمایل خانه یا آپارتمانی را در اطراف دانشگاه بیابند. طبق قوانین سوئد امکان ۲۰ ساعت کار دانشجویی برای دانشجویان خارجی دوره کارشناسی وجود دارد. متقاضیان با داشتن حداکثر ۲۰ سال سن و مدرک پیش دانشگاهی می توانند برای دوره کارشناسی در سوئد اقدام کنند.

کارشناسی ارشد در سوئد

طول دوره کارشناسی ارشد در سوئد ۱ و یا ۲ سال است که بستگی به رشته و دانشگاه فرد این مدت زمان متفاوت است. زبان تحصیل به خصوص در دوره تحصیلات تکمیلی بیشتر به زبان انگلیسی است. زمان شروع ترم تحصیلی ماه های سپتامبر و یا ژانویه است. بیمه تحصیلی برای این دوره نیز پس از یک سال رایگان است. امکان کار دانشجویی نیز برای دانشجویان این دوره به صورت نیمه وقت و ۲۰ ساعت در هفته وجود دارد. معمولا دانشگاه ها نیز خوابگاه هایی را برای اسکان دانشجویان در اختیار آن ها قرار می دهند. داشتن نمره آیلتس آکادمیک حداقل ۶.۵ برای پذیرش در این دوره الزامی است که البته امکان گذراندن دوره زبان نیز وجود دارد.

دکترا در سوئد

مدت زمان گذراندن دوره دکترا در سوئد حداقل ۳ سال و گاهی تا ۴ سال نیز طول می کشد. زبان تحصیل در دانشگاه ها نیز به انگلیسی است. برای اخذ پذیرش در این مقطع داشتن یک موضوع تحقیقاتی ضروری می باشد. امکان اراده بورس تحصیلی در این دوره نیز وجود دارد. معمولا حداقل معدل مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این دوره ۱۵ می باشد. دانشجویان دوره دکترا می تواند در شرکت های خصوصی، مراکز تحقیقاتی و در کارهای مربوط به دانشگاه همکاری داشته باشند. طول دوره دکترا از نظر قوانین اداره مهاجرت سوئد سابقه محسوب شده چنانچه طول دوره دکترا فرد ۴ سال باشد پس از ۴ سال به دانشجو و خانواده وی اقامت دائم داده می شود.

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئد تا پیش از سپتامبر ۲۰۱۱ برای دانشجویان خارجی رایگان بود اما پس از تغییر قوانین تحادیه اروپا در مورد شهریه ها و هزینه های تحصیل در دانشگاه های سوئد دانشجویان خارجی ملزم به پرداخت شهریه شده اند. این شهریه ها در مورد دوره های زبان و دوره های دانشگاهی صدق می کند.

شهریه دانشگاه های سوئد برای دوره های لیسانس و فوق لیسانس از حدود ۷۰.۰۰۰ کرون تا ۲۰۰.۰۰۰ کرون متغیر است. شهریه ها با توجه به دانشگاه و رشته و تعداد واحدهای عملی و آزمایشگاهی متغیر است.

در مورد دوره دکترا همانند بسیاری از کشورها که تحصیل در این دوره رایگان است، دکترا در سوئد نیز تقریبا رایگان بوده و به ازای کارهای تحقیقاتی دانشجو دستمزد به او پرداخت خواهد شد.

شهریه دوره های زبان نیز در دانشگاه های سوئد بین ۴۶۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰ کرون می باشد.

هزینه های زندگی در سوئد

هزینه یک زندگی دانشجویی در سوئد بسته به شهر و نوع و سبک زندگی افراد متفاوت خواهد بود. با توجه به گزارش اداره مهاجرت سوئد هزینه یک زندگی دانشجویی با احتساب هزینه خوابگاه، حمل و نقل و رفت و آمد و… حدود ۸۰۴۰ کرون در ماه است. در صورتی که دانشجو همراه داشته باشد و قصد زندگی با همراه خود در سوئد را داشته باشد، نیمی از این مقدار به هزینه های زندگی افزوده می گردد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد

دوره کارشناسی: مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی (اصل مدرک به همراه ترجمه)، ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی (اصل و ترجمه)

دوره کارشناسی ارشد: مدرک و ریز نمرات دوره کارشناسی (اصل به همراه ترجمه)، تصویر تمام صفحات پاسپورت و شناسنامه، رزومه، مدرک زبان (آیلتس و یا تافل)، گاهی اوقات دانشگاه ها از متقاضیان توصیه نامه و هدف نامه نیز درخواست می کنند، سابقه کار(در صورت وجود)

دوره دکترا: تمام موارد دوره کارشناسی ارشد به همراه مدرک و ریز نمرات دوره کارشناسی ارشد (اصل به همراه ترجمه) و موضوع تحقیقاتی.

نمونه تمام مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در سایت وجود دارد.