یکی از کشورهایی که متقاضی بسیاری برای تحصیل در خارج از کشور دارد اتریش است. تحصیل در اتریش مزایای خاص خود را دارد که به برخی از آن ها اشاره می شود:

 • هر فردی با هر شرایط تحصیلی و سابقه تحصیلی می تواند بنا به شرایط خود در یکی از دانشگاه های اتریش تحصیل کند.
 • رنکینگ بالای دانشگاه های اتریش
 • تحصیل در اتریش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا رایگان می باشد.
 • زبان رسمی کشور اتریش آلمانی است اما دانشگاه های بسیاری نیز به خصوص در مقاطع بالاتر به زبان انگلیسی نیز تدریس می کنند.
 • تحصیل در اتریش در مقطع لیسانس یک دوره سه ساله است.
 • تمام دانشجویان ایرانی که دارای مدرک لیسانس از ایران می باشند می توانند با گذراندن یک دوره یک ساله لیسانس خود را از اتریش بگیرند.
 • وجود امنیت در اتریش
 • وجود بیشترین کیفیت امکانات در برابر هزینه ها
 • هزینه زندگی مناسب در اتریش
 • استفاده از تمام خدمات بانکی برای دانشجویان کاملا ساده و رایگان است

آب و هوا در اتریش

تغییرات آب و هوایی مختلفی در اتریش وجود دارد و این به دلیل اختلاف ارتفاعی است که در این کشور در نقاط مختلف آن دیده می شود. این کشور از جمله کشورهایی با آب و هوایی معتدل محسوب می شود که در تمام فصول سال جای مناسبی برای سفر می باشد. شرق اتریش نسبت به غرب آن خشک تر است و به طور کلی در زمستان سردتر، در تابستان گرم تر و در عین حال مرطوب تر از نواحی آلپی است. مناطقی که ارتفاع بالای ۳۰۰۰ متر دارند، در تمامی سال پوشیده از برف هستند. اتریش در منطقه معتدل آب و هوایی قرار گرفته است. در این منطقه بارش اندک، تابستان ها گرم و زمستان ها سرد معتدل می باشد. در مناطق کوهستانی آب و هوای پر بارش کوه های آلپ به چشم می خورد. زمستان در این مناطق طولانی می باشد. در مابقی استان ها آب و هوای مخصوص اروپا (آب و هوای میان دریا و قاره ای) دیده می شود که آب و هوای متاثر از آتلانتیک در جنوب و قاره ای جنوب شرقی را نیز در بر می گیرد.

برترین دانشگاه های اتریش

لیست دانشگاه های اتریش که مورد تایید وزارت علوم ایران می باشند در جدول زیر آمده است.

 • Karl-Franzens – Universität Graz
 • Johannes Kepler Universität Linz
 • Vienna University of Technology
 • University of Vienna
 • University of Innsbruck
 • Universität Klagenfurt
 • Technische Universtiät Graz
 • Montan universität Leoben
 • Akademie der bildendenKünste Wien
 • Universitiät Salzburg
 • Universität für Musik und darstellende Kunst Wien
 • Universität für Musik und darstellendeKunst Graz
 • Universität für künstlerische und industrielle Gestaltung Linz
 • Universität für Bodenkultur Wien
 • Universität für angewandte Kunst Wien
 • Wirtschaftsuniversität Wien
 • Veterinärmedizinische Universität Wien
 • Universität Mozarteum Salzburg

کارشناسی و کارشناسی ارشد در اتریش

برای ورود به یکی از مقاطع تحصیلی در دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه های اتریش معمولا باید دانشجوی در حال تحصیل در یکی از این دوره ها در کشور خود و یا در کشوری دیگر باشید. البته در برخی موارد بدون اشتغال به تحصیل نیز می توان پذیرش دانشگاه های اتریش را اخذ کرد. طول دوره کارشناسی در اتریش ۳ سال و کارشناسی ارشد ۲ سال می باشد. البته بنابر شرایط دانشجو این مدت می تواند بیشتر هم بشود. دانشجویان بین المللی معمولا در صورت نداشتن مهارت زبانی مناسب و یا داشتن نمره های پائین در دروس اصلی خود ملزم به گذراندن دوره های پیش نیاز می باشند. رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که در دانشگاه های اتریش تدریس می شود نقریبا تمام رشته های تحصیلی اعم از تمامی رشته های تحصیلی علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم و رشته های هنری را شامل می شود اما شرایط ورود برای هر یک از این رشته ها با دیگری متفاوت است. در اکثر این رشته ها پذیرش قطعی پیش از ورود به دانشگاه صادر می شود اما در برخی رشته ها مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و …لازم است فرد در آرمون ورودی شرکت کرده و نمره لازم برای ورود به این رشته ها برای تحصیل در اتریش کسب نماید.

دکترا در اتریش

شرط تحصیل در مقطع دکترا و پذیرش گرفتن در این مقطع از دانشگاه های اتریش داشتن مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه های مورد تایید کشور اتریش است. بر همین اساس فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد پس از ارزشیابی مدارکشان می توانند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. کشور اتریش به دانشجویان دکترا حقوق نیز در نظر گرفته است. از آن جائیکه زبان رسمی این کشور آلمانی است، حتی در مواردی که رشته تحصیلی فرد به زبان انگلیسی تدریس می شود اخیرا در برخی واحدها به زبان آلمانی نیز گنجانده شده است. بنابراین گذراندن دوره دکترا در اتریش نیز مستلزم داشتن مهارت های زبان آلمانی می باشد. معمولا برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا در اتریش ارائه خلاصه ای از پایان نامه کارشناسی ارشد نیز مورد نیاز می باشد. تقریبا دو یا سه ماه برای بررسی مدارک جهت اخذ پذیرش در دوره دکترا زمان نیاز است. برای مشاهده نمونه مدارک اخذ پذیرش می توانید از طریق بانک دانشگاه های خارج از کشور این نمونه مدارک را تهیه فرمائید.

مدرک زبان برای ادامه تحصیل در اتریش

نداشتن مدرک زبان آلمانی که زبان رسمی کشور اتریش است خللی در فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش ایجاد نمی کند. دانشجویانی که مدرک زبان آلمانی ندارند می توانند با گذراندن سه ترم زبان آلمانی وارد دانشگاه شده و تحصیل خود را در رشته مورد نظر آغاز کنند. برخی دانشگاه ها در دوره های تحصیلی بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکترا در برخی رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می کنند. اما با این وجود دانستن زبان آلمانی بسیار بااهمیت می باشد. معمولا برای دوره کارشناسی آیلتس ۶ یا ۶.۵ و برای کارشناسی ارشد و دکترا ۶.۵ و ۷ مورد نیاز است. دانشجویان در صورت داشتن نمره های کمتر می توانند دوره های پیش نیاز زبان انگلیسی و یا آلمانی را بگذرانند و سپس وارد دانشگاه شوند.

هزینه های تحصیل در اتریش

برآورد هزینه های تحصیل یکی از مهمترین مسائل برای تصمیم متقاضیان در مورد تحصیل در خارج است. دانشگاه های اتریش به سه دسته تقسیم می شوند؛ دانشگاه های دولتی، خصوصی و علمی کاربردی. اکثر دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند برای تحصیل در اتریش معمولا دانشگاه های دولتی را انتخاب می کنند چرا که تحصیل در این دانشگاه ها رایگان و یا تقریبا رایگان بوده و از نظر آموزشی کیفیت بالاتری دارند. شهریه دانشگاه برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای هر ترم تحصیلی بین ۷۶۰ – ۱۷ یورو می باشد که البته این مقدار بر اساس دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. البته معمولا این مقدار نیز پس از ورود به دانشگاه و شروع دوره تخصیلی به دانشجو بازگردانده می شود. هزینه کتب مورد نیاز به طور میانگین ۲۰۰ یورو در سال است.

هزینه های زندگی در اتریش

هزینه های زندگی بسته به سبک زندگی فرد، دانشگاه، شهر و بسیاری فاکتورهای دیگر متغیر است اما گر بخواهیم هزینه یک زندگی دانشجویی متوسط را تخمین بزنیم می توان گفت به طور متوسط هزینه زندگی ماهیانه در اتریش بین ۹۰۰ – ۷۰۰ یورو می باشد. به طور متوسط بین ۴۰۰ – ۲۰۰ یورو در ماه هزینه خوابگاه می باشد. ۳۰ یورو در ماه هزینه بیمه می باشد. بین ۳۰۰ – ۲۰۰ یورو در ماه نیز هزینه خورد و خوراک می باشد.

تسهیلات دانشگاه های اتریش به دانشجویان بین المللی

خوابگاه های دانشجویی در اتریش

دانشگاه های اتریش خوابگاه های دانشجویی مختلفی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند. هزینه این خوابگاه ها هفته ای ۲۰۰ یورو یا بالاتر است. البته این هزینه ها می تواند بر اساس موارد دیگری مانند تهیه لوازم التحریر، حمل و نقل و… متفاوت باشد.

معمولا دانشگاه های اتریش اداره ای با نام OEH دارند. این واحد در دانشگاه وظیفه کمک به دانشجویان در پیدا کردن یک مسکن موقت و در برخی موارد بلند مدت را دارند. دانشج.یان بیم المللی پیش از ورود به دانشگاه می بایست با کمک این واحد یا از طریق رزرو اینترونتی و یا به کمک دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه یک آپارتمان موقت اجاره کرده و پس از ورود به اتریش برای پیدا کردن یک مسکن مناسب اقدام کنند.

بیمه دانشجویی

تمام دانشجویانی که وارد اتریش می شوند تحت بیمه درمانی قرار می گیرند. این بیمه برای تمامی دانشجویان اجباری است. بیمه دانشجویی در اتریش ماهیانه ۳۰ یورو می باشد. البته دانشجویانی که برای دوره زبان وارد اتریش می شوند تنها ۴ ترم تحت بیمه دانشجویی قرار می گیرند و پس از آن باید به صورت خصوصی خود را بیمه کنند که هزینه آن بین ۴۰۰ – ۳۰۰ یورو می باشد.

اجازه کار در حین تحصیل در اتریش

در اتریش نیز مانند بسیاری کشورهای دسگر فرد با داشتن ویزای تحصیلی می توانند در حین تحصیل در اتریش به طور نیمه وقت کار کند. بر این اساس دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه ده ساعت کار و دانشجویان مقطع کارشنلسی ارشد اجازه بیست ساعت کار در هفته دارند. در ایام تعطیلات نیز می توانند به صورت تمام وقت کار کنند. همراهان و یا همسر دانشجو که ویزاس همراه گرفته است می تواند به صورت تمام وقت کار کند.

تسهیلات دانشجویی در اتریش

دانشجویان پس از گرفتن کارت دنشجویی در اتریش از یک سری مزایا بهره مند می شوند که به برخی از آن ها اشاره می شود:

 • امکان استفاده از قطارها با تخفیف ۵۰% برای سفرهای درون مرزی به شرایط سنی زیر ۲۶ سال
 • تخفیف در بازدید مراکز دیدنی، موزه ها و برخی رستوران ها
 • امکان استفاده از تخفیف دانشجویی در اشتراک رادیو و تلویزیون
 • امکان تخفیف در استفاده از انکانات ورزشی دانشگاه

و بسیاری از تخفیفات دیگر.